Skiturowy poradnik Alpinki – BUTY SKITUROWE

Buty skiturowe to najważniejsza część całego sprzętu. Źle dobrane mogą nam zepsuć każdą wycieczkę, więc warto w nie zainwestować. 
Możemy je podzielić na cztery grupy: 
1. Buty ultralight- o wadze do 900gr.- bardzo lekkie z dużym zakresem ruchu (ponad 60 stopni ). Niestety w większości modeli z tej grupy botek wewnętrzny jest dość cienki. Trzeba zatem się ruszać, aby nie zmarznąć. Nie nadają się do jazdy na wyciągu w mroźne dni.

2. Lekkie buty turystyczne o wadze od 900 do 1250gr. – w zasadzie nadają się do wszystkiego. Są dość sztywne, maja duży zakres ruchu, w granicach 60 stopni. Botki są dość grube, więc komfort cieplny jest odpowiedni.

3. Buty skiturowo- freeridowe- o wadze od 1250do 1500gr. Są to buty, które po zablokowaniu na zjazd bardzo dobrze trzymają nogę, a po odblokowaniu można w nich jeszcze kulturalnie chodzić. W dobrych butach z tej grupy zakres ruchu cholewki dochodzi do 60 stopni.

4. Buty freeeridowe- ważą powyżej 1500gr. Są bardzo sztywne. Nadają się głównie do jazdy, chodzenie w nich raczej nie należy do przyjemności.