NARTY

 

Narty- wybór ogromny. Tu musimy sobie zadać pytanie: co na tych nartach będziemy robić?

Jeśli chcemy się ścigać, powinniśmy wybrać narty najlżejsze i najwęższe, tzn. waga do 800gr. i szerokość pod butem maksymalnie 65mm. Nart zawodniczych możemy również używać do turystyki po polskich górach. Jeśli tylko uda nam się okiełznać je na zjeździe, to na podejściu odwdzięczą się nam po stokroć.

Jeżeli ma to być szybkie i komfortowe poruszanie się w różnym terenie górskim, powinniśmy zwrócić uwagę na narty o wadze od 900 do 1150 gr. i szerokości do 80mm. Narty znajdujące się w tej grupie, są w stanie dać przyjemność każdemu narciarzowi. W miarę niska waga i rozsądna szerokość sprawią, że każda wycieczka będzie dużą frajdą.

Jeżeli nie zależy nam na szybkości i lubimy się zmęczyć,  możemy wybrać sobie narty typowo turystyczne o wadze od 1150 do 1400gr.  i szerokości od 80 do 90mm. Zjazd na tych nartach na pewno będzie ekscytujący, ale podejście już nie koniecznie.

Narty o szerokości większej niż 90mm są prawdziwym wyzwaniem. Świetnie się na nich zjeżdża w trudnym śniegu, ale podejście  może wybić z głowy uprawianie skituringu  każdemu narciarzowi. Nie chodzi tylko o wagę takiej narty, ale także o powierzchnię foki, która powoduje duże opory.

Jeśli planujemy zakup jeszcze szerszych nart, pow. 110mm lepiej chyba rozważyć możliwość nabycia snowboardu. Taki wybór „uzasadnia”  jedynie chęć dokonania pierwszego „ekstremalnego” zjazdu  północną ścianą Dębowca na parking. ;)