PLECAK SKITUROWY

 

Plecak zabieramy na każdą wycieczkę, dlatego jest on ważnym elementem wyposażenia każdego skiturowca. Plecak nie może być ani za duży, ani za mały. Na jednodniowe tury powinien nam wystarczyć plecak 20 – 30 litrowy. Jeśli się do niego nie spakujemy, tzn. że zabieramy zbędne rzeczy. Na 2-3 dniową wycieczkę powinien nam wystarczyć plecak 30-45 litrowy. Jazda z większym plecakiem przestaje być przyjemnością. To nie my wtedy jedziemy z plecakiem tylko plecak jedzie z nami.

Do plecaka oczywiście musimy spakować niezbędne rzeczy takie jak: mała apteczka , kurtka puchowa, ciepła czapka , termos z herbatą, folia NRC, latarka, zestaw lawinowy, mapa, zapalniczka, raki i zapasowe foki . Plecak skiturowy powinien być wyposażony w specjalny system mocowania nart i czekana. Dobrym rozwiązaniem są też dodatkowe kieszenie na sprzęt lawinowy

Oddzielną grupę stanowią plecaki lawinowe. Najpopularniejsze są plecaki z systemem ABS – dwa balony napełniane gazem z butli stalowej (cięższej ) lub carbonowej (lżejszej). Drugi system to Snowpuls, gdzie butla ze sprężonym powietrzem napełnia jeden balon. Trzeci system to Jet Force, który umożliwia wielokrotne użycie podczas jednej tury. Dodatkową zaletą tego systemu jest fakt, że wentylator, który napełniał balon po kilku minutach wypompowuje powietrze tworząc przestrzeń do oddychania. Czwarty system to Arcteryx Voltair. Tam też zastosowano akumulator, ale nie ściąga on już powietrza jak Jet Force.

Paradoksalnie posiadanie plecaka lawinowego może zwiększyć nasze zagrożenie, ponieważ może on osłabić naszą czujność i skłonić nas do większego ryzyka. Pamiętajmy, że sam sprzęt lawinowy nas nie uratuje.