KASK SKITUROWY

 

Wydaje się, że to tylko dodatek, ale tak naprawdę to jedna z najważniejszych części naszego ekwipunku. Kasku powinniśmy używać w zasadzie podczas każdej naszej wycieczki.

Większość skiturowców nosi kask w plecaku i zakłada go tylko na zjazd. W łatwym, bezpiecznym terenie jest to jeszcze dopuszczalne, ale w trudnym zaczyna być niebezpieczne. Podczas podejścia też możemy się potknąć i przewrócić, szczególnie na stromym i twardym stoku, zsunąć w dół i uderzyć głową w kamień. Ktoś może na nas najechać z góry lub może na nas spaść lawina. Wbrew pozorom są to dość częste przypadki.

Współczesne kaski są bardzo lekkie (ważą w granicach 200 gram) i zapewniają dobrą wentylację. Powinny oczywiście posiadać odpowiedni atest

Do skituringu używa się głównie kasków z certyfikatem wspinaczkowym, ponieważ takie właśnie były wymagane na zawodach skialpinistycznych.. Od 2017r. na zawodach międzynarodowych są już wymagane kaski z podwójnym certyfikatem wspinaczkowym i narciarskim. Są one trochę cięższe i mają gorszą wentylację, ale zapewniają większe bezpieczeństwo.

Niektóre kaski posiadają również specjalny system mocowania gogli, co znacznie poprawia nam manipulację goglami i w efekcie końcowym jakość zjazdu.