Skiturowy poradnik Alpinki- WIĄZANIA

W dzisiejszym skiturze funkcjonują w zasadzie trzy typy wiązań :

1.  wiązania pinowe - najbardziej popularne, stworzone trzydzieści lat temu przez Dynafita. Obecnie są produkowane przez wszystkich producentów wiązań skiturowych. Poligonem doświadczalnym tego typu wiązań były zawody Pierra Menta, gdzie w ferworze sportowej walki testowano nowe rozwiązania techniczne.  Dzisiaj na rynku występują różne modele tych wiązań od najlżejszych zawodniczych, które ważą mniej niż 200gr. /para po modele turystyczne, ważące ok. 1200gr.

2. wiązania kombinowane pinowo - zjazdowe- to połączenie, które najprawdopodobniej będzie przyszłością skituru. Przód jest pinowy z wypięciem bocznym, zaś tył działa jak klasyczne wiązanie zjazdowe, wypinając do góry. Bardzo wygodne połączenie lekkości i bezpieczeństwa z niesamowitym komfortem jazdy. W porównaniu  z wiązaniami sensu stricte pinowymi są jednak cięższe

3. klasyczne wiązania szynowe - powoli odchodzą w zapomnienie z wyjątkiem freeridu, gdzie ich pozycja  nadal nie jest zagrożona.  W klasycznym skiturze podnoszenie wiązania podczas chodzenia mija się z celem,  skoro inne typy wiązań pozwalają nam podnosić tylko samego buta.  Przez lata był to jednak najpopularniejszy typ wiązań.