FOKI

 

W zasadzie mamy do wyboru trzy rodzaje fok:

 - nylonowe (syntetyczne)

- moherowo- syntetyczne (mix)

- moherowe

Fok syntetycznych nie polecam nikomu, chyba że wrogowi. Mają tak słaby poślizg, że mogą człowieka doprowadzić do depresji. Jedyną zaletą tych fok jest ich trwałość.

Foki moherowo- syntetyczne (70% moher, 30 % syntetyk) są próbą stworzenia czegoś uniwersalnego, czyli nie zawsze nas zadowalającego. Mają średni poślizg, natomiast są trwałe i dobrze trzymają pod górę.

Foki moherowe (100% moher)- Wyróżniamy wśród nich dwa rodzaje: pojedynczo i podwójnie plecione. Te pierwsze, przeznaczone dla zawodników, są bardzo lekkie, mają najlepszy poślizg, ale słabo trzymają na stromych podejściach. Turystycznie idealnie spisują się w polskich Beskidach, gdzie jest dużo płaskich odcinków. Foki moherowe, podwójnie plecione mają bardzo dobry poślizg, są lekkie, bardzo dobrze trzymają pod górę. Jedyną ich wadą jest krótsza trwałość.

Przy wyborze fok powinniśmy zwracać uwagę na ich poślizg. Foki ze słabym poślizgiem zmienią każdą wycieczkę w koszmar. Oczywiście foki można impregnować odpowiednimi preparatami lub zwykłą świeczką. Zwiększa to ich  poślizg a zarazem zmniejsza nasiąkanie wodą.

FOKI PROSTE CZY TALIOWANE

Większość producentów nart oferuje obecnie foki docięte do konkretnego modelu. Ma to dobre i złe strony. Nie musimy już kombinować, ponieważ mamy nartę z gotową foką. Do tego foka pokrywa całą powierzchnię narty, więc będzie trzymała nawet na stromym, twardym trawersie.

Niestety są też wady. Po pierwsze, nie możemy sobie wybrać rodzaju foki. Wyjątkiem jest sytuacja, że kupujemy szeroką fokę w metrażu i sami ją docinamy.

Po drugie, foka docięta do kształtu narty jest niewygodna w codziennym użytkowaniu. Trzeba ją kleić na odpowiednią siatkę lub folię, co może czasami człowieka nieźle zdenerwować. Problem ten nie występuje przy fokach prostych, które szybko sklejamy klejem do siebie. Foki proste idealnie sprawdzają się w łatwiejszym terenie, gdzie raczej nie mamy stromych i oblodzonych stoków.

Po trzecie, duża powierzchnia foki, pokrywająca cały ślizg, powoduje, że opory przy przesuwaniu narty są dużo większe niż w przypadku fok prostych.

I wreszcie po czwarte, cena fok taliowanych jest zazwyczaj wyższa.